Buradasınız

Yapay-Zeka.org Hakkında

Yapay-Zeka.org 2000'li yıllar öncesinde yapay-zeka.cjb.net ve yapayzeka.hypermart.net adreslerinde "'1 ya da 0 işte bütün mesele bu!' diyenlerden misin? O halde doğru yere geldin!" sloganıyla yayın hayatına başladı. 1999-2001 yılları arasında site statik HTML sayfaları şeklinde idame edilmeye çalışıldı. O sıralarda, lise yıllarından itibaren kişisel ilgi alanım olan yapay zeka konusunda öğrendiğim bilgileri bir araya getirerek diğer ilgililerle paylaşmak için kurmuş olduğum site, zaman geçtikçe muhtemelen alanında Türkçe içeriğe sahip tek site olması nedeniyle ve takipçileri tarafından da katkı yapılmasına dair öneriler alan bir hale geldi.

Bu aşamdan sonra, site yönetimi ve içeriği ile ilgili daha profesyonel bir yaklaşım izlemem gerektiğini düşünerek, 2001 yılında yapay-zeka.org alan adını satın aldım ve site içeriğini buraya taşıdım.

2002 yılında dinamik bir içerik yönetim sistemi olan PHP-Nuke'e geçiş yapılması ile site içerisinde anket gibi uygulamalar yapma imkanı oluştu, üyelerin kendi makalelerini gönderebilmesi için makaleler bölümü oluşturuldu.

PHP-Nuke'de yaşanan bazı güvenlik problemleri nedeniye 2005 yılında Xoops isimli içerik yönetim sistemine geçiş yapıldı. Bu geçiş sonrasında sitede ansiklopedi (wiki) bölümü açıldı ve dileyenlerin siteye doğrudan katkı yapması daha kolay bir hal aldı.

Dinamik içerik yönetim sistemlerinin kullanıldığı periyodun bir kısmında (2002-2006) site içerisinde "Beyin Fırtınası" (forum) bölümü de vardı ancak, içerisindeki tartışmaların sıkça seviyesiz hale gelmesi, konuların sürekli olarak kısır alanlara (yapay zeka ile ilgisi olmayan dini tartışmalar vb.) yönelmesi dolayısıyla bu bölüm 2006 yılında kapatıldı.

2010 yılından sonra profesyonel meslek hayatımın yoğunlaşması nedeniyle siteye ayırabildiğim vakitte ciddi bir düşüş oldu ve nihayetinde 2014 yılından sonra kullandığım içerik yönetim sisteminde yaptığım özelleştirmeleri yeni sürümlerine aktarma imkanım olmadı ve bundan sonra siteye herhangi bir güncelleme yapılamadı sadece sitenin kapanmadan devrede kalması sağlanabildi.

Nihayet 2017 yılı içinde bir bayram tatilinde yeni bir içerik yönetim sisteminin (Drupal) kurulumu yapıldı. Hali hazırda eski içeriklerin gözden geçirilerek yeni içerik yönetim sistemine aktarım çalışmaları devam etmektedir. Devamlılık açısından eski içerikler http://eski.yapay-zeka.org altında hizmet verecek şekilde düzenleme yapılmıştır. Bu geçiş tamamlandıktan sonra yapay-zeka.org'un daha interaktif ve verimli bir platform haline gelmesini umuyorum.

Katkı ve önerilerinizi bekliyorum: yapay-zeka@yapay-zeka.org