Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka temel olarak beraberinde yapay öğrenmeyi de ihtiva eden bir süreçtir. Öğrenme felsefemizin ve öğrenme mantığımızın yapay olarak sanal bir ortama (simülasyon ortamına) transfer edilmesi ve yapay zeka temeli üzerinden karar verebilme becerisine sahip bir algoritma geliştirmek aslında. Dolayısiyle yapay zeka dediğimiz süreç bizlerin yani insanın karar verme sürecini ve öğrenme sürecini tamamen taklit eden ve kendi kendine karar verebilme becerisine sahip bir yazılım elde etme sürecidir.

Son zamanlarda özellikle Elon Musk ve Stephen Hawking’in yaptığı açıklamalar var. Yapay zeka bizi nereye götürüyor? bununla ilgili oldukça önemli endişeleri var

Özellikle otonom sistemlerin geliştirilmesi ile kendi kendine karar verebilen ve iradesi olan robotların üretilmesi esas.. Otonom silahların gelişme sürecinin hızlanması ile beraber artık otonom silahlar sebebiyle çıkan savaşlar olduğunu göreceğiz önümüzdeki yıllarda. Sürecin buraya doğru evrilmemesi için tedbirlerin önceden alınması gerekiyor.

Günlük Hayatımızda Yapay Zeka

Çoğumuz yapay zekanın ne olduğunu tam olarak tarif edemeyiz. Ancak yapay zeka ürünleri artık günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmişlerdir. Yapay zeka teknolojilerinin bir parçası olan makine öğrenmesi algoritmaları sayesinde bilgisayarlar artık talimatları adım adım izlemek yerine örneklerden öğrenmeye başlamışlardır.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonunuzla İnternette arama veya çağrı yaparken sözlü komut kullandı iseniz, yapay zeka teknolojisini kullandınız demektir. Telefonlardakş kişisel asistanlar (Google Asistan, Siri, Alexa, Cortana vb.) bir yapay zeka teknolojisi olan gelişmiş ses tanıma yetenekleri sayesinde talimatlarınızı algılayıp yerine getirebiliyorlar. Bu yazılımların yaptığı iş doğal dil işleme olarak geçmektedir.

E-posta Kutunuz

Yapay zeka teknolojileri öğelerin sınıflandırılması için de kullanılmaktadır. İstenmeyen e-postalar (spam) makine öğrenmesi ve sınıflandırma algoritmaları aracılığıyla içerdikleri kelime ve ifadelere ya da göndericiye göre kolaylıkla belenip işaretlenebilmektedir.

Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarının fotoğrafları otomatik olarak etiketlemek için kullandığı yüz tanıma sistemleri de yapay zeka teknolojilerini kullanmaktadır. Kullanıcılar fotoğraf yükleyip tanıdıklarını bu fotoğraflarda etiketlediğinde, yüz tanıma sistemleri tekrarlanan yüzler sayesinde insanları sınıflandırabilir hale gelir.

Alışveriş Siteleri

Günümüzde alış veriş siteleri (daha önce aldığınız/incelediğiniz kiteplara bakarak size sizin beğeneceğiniz bir kitabı öneren bir internet sitesi vb.), sepetinize hangi ürünü eklemek isteyebileceğinizi size yapay zeka teknolojilerinin bir alt dalı olan veri madenciliği teknikleini kullanarak önerbilmektedirler. Veri madenciliği ile kişilerin daha önce neler aldığı analiz edilerek, bundan sonra neleri isteyebileceğine yönelik tahminler yapılabilmektedir.

Bilim

Yapay zeka teknolojileri parçacık fiziği konusunda CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan üretilen muazzam büyüklükteki veri yığınları içerisinde yapılan analizlerle anlamlı örüntüler bulunabilmesine imkan sağlamakta, hastalıklarla savaşacak antikorları araştırmak ve yeni ilaçlar bulmak için kullanılmakta ve böylece bilim dünyasının yeni buluşlar yapmasına katkı sağlamaktadır.

Hastaneler

Bilgisayarlar bir hastanın retinasını, cildinde bir noktayı ya da mikroskop altındaki bir hücresini eldeki görüntüler üzerinden analiz edebilir. Özellikle kanser tanısı ve göz hastalıklarında bu sistemler doktoralara çok yardımcı olmakta ve görüntü tanıma sistemleri giderek sağlık hizmetlerinde daha önemli hale gelmektedir.

Finans Sektörü

Yapay zeka teknolojilerinin bir uygulaması da borç ve kredi kartı dolandırıcılığına karşı mücadeledir. Banka kartlarınız, çok miktarda veriyi tespit eder. Bu veriler üzerinden veri madenciliği yöntemleri ile tipik size ait harcama modelleri oluşturulabilir. Bu modeller içerisinde konum, miktar, cins, zaman gibi veriler yer alır. Hırsızlık, dolandırıcılık vb. durumlar nedeniyle ortaya çıkacak, normal dışı işlemler bu modellerden tespit edilip, kullanıcıya mesaj gönderilmesi sağlanabilmektedir. Yapay zeka teknolojileirnin borsa işlemlerinde de yaygın bir kullanım yeri bulduğu söylenebilir.

Yapay zeka ve bilişim teknolojilerindeki dur durak bilmeyen hızlı gelişmeler, önümüzdeki dönemde bu teknolojilerin giderek hayatımızın daha da ayrılmaz bir parçası olacağını işaret etmektedir.

Tarihçesi

Felsefesi